اعتیاد

اعتیاد چیست ؟ انواع اعتیاد

در این صفحه به بررسی اعتیاد خواهیم پرداخت، در ابتدا شرح مختصری از این بیماری در اختیار شما قرار می دهیم، اعتیاد به معنای وابستگی و خو گرفتن به چیزی است که آن قدر حد وابستگی بالا رفته که فرد از زندگی عادی خود باز می ماند و دچار آسیب های آن می شود که در نهایت سبب از هم گسیختگی تمام جوانب زندگی وی خواهد شد. 

در ادامه مطالب جامع تری در رابطه با این بیماری به شما ارائه خواهیم کرد. 

 

معنی

معنی اعتیاد چیست؟ 

واژه اعتیاد زمانی به کار گرفته می شود که بخواهیم حالت فردی را بیان کنیم که در استفاده از چیزی ( مواد مخدر ) زیاده روی می کند و توانایی کنار گذاشتن آن را ندارد و به دلیل استفاده مکرر از آن  دچار حالت هایی دور از شآن و منزلت انسان می گردد و به مرور در انجام کارها و رفتارهای عادی خود دچار ضعف و مشکل خواهد شد، در واقع تاثیری که مواد مخدر بر فرد می گذارد به این صورت است که ذهن و روان او را تحت تاثیرات منفی قرار می دهد و قسمت هایی از سیستم اعصاب و روان که مربوط به امید به زندگی، روحیه و حالت عادی است را دچار اختلال می کند و تاثیرات دیگر آن بر بدن انسان مربوط به بیولوژیک  ( مشکلات اجتماعی ) و فیزیولوژیک (مشکلات روحی ) می‌باشد. 

از نظر تمامی علوم موجود در دنیا مانند علوم روان شناسی، علوم پزشکی، علوم اخلاقی، علوم مذهبی، قانون، علوم بهداشتی ، عرف و جامعه اعتیاد زمانی استفاده می شود که یک فرد از موادی که اثرات منفی بسیار به دنبال دارد استفاده بیش از حد کند به نحوی که بدون آن گویا چیزی از زندگی برایش اهمیت نداشته و بی آن قادر به ادامه زندگی نخواهد بود. 

اعتیاد

انواع اعتیاد

در بررسی های انجام گرفته در این زمینه، کارشناسان این حوزه اعتیاد را به دو نوع تقسیم بندی کرده اند، گروه اول اختصاص دارد به اعتیاد جسمانی و گروه دوم مربوط است به اعتیاد روان. 

اعتیاد جسمانی عبارت است از حالتی که فرد از لحاظ جسم و جان به مصرف  مواد وابستگی پیدا کرده که در این مرحله فرد دچار خشونت و پرخاشگری در رفتار می شود اما ترک آن به مراتب آسان تر از نمونه های دیگر می‌باشد. 

اعتیاد روان مربوط می شود به افرادی که به علت داشته های زیاد دچار سردرگمی شده و می خواهند برای تنوع این اعمال را انجام داده و از زندگی و داشته هایشان لذت ببرند، در این صورت است که به مصرف مواد مخدر روی می آورند. تاثیرات مصرف موارد مخدر در این افراد سبب مشکلات روحی و اعصاب خواهد شد. 

برخی دیگر از نمونه های مواد مخدر وجود دارد که فرد با استفاده از آن دچار توهم شده و حالت تحریک پذیری و خوشحالی و تمرکز دارد. 

ابتلا به اعتیاد شامل چه مراحلی است؟ 

ابتلا به اعتیاد دارای مراحلی است که در این قسمت به طور جامع شرح داده می شود. 

۱.دیدن مواد مخدر و به مرور آشنایی و نحوه استفاده از آن. 

۲. دچار وسوسه شدن برای مصرف مواد مخدر. 

۳. ابتلا به طرز واقعی به اعتیاد. 

در مورد اول فرد توسط دوست یا آشنایی که اصولا در لحن عامی ناباب خوانده می شود به مواد مخدر دسترسی پیدا کرده، مشاهده می کند و نحوه استفاده از آن را می آموزد. 

در مرحله دوم فرد با تحریک های اطرافیان وسوسه می شود تا به استفاده بپردازد اما مغز و عقل او این کار را رد می کنند ولی در نهایت وسوسه باعث سوق دادن او به سمت استفاده از مواد مخدر می شود. 

مرحله نهایی فرد به استفاده می پردازد، به مرور دامنه استفاده او بیشتر شده و در نهایت دچار اعتیاد خواهد شد. 

اعتیاد

مصرف چه موادی مسبب ابتلا می شود؟ 

در این قسمت ما به ارائه اسامی و عنوان هایی که سبب اعتیاد افراد می شوند، می پردازیم. 

۱.مصرف الکل ها                             ۲. استفاده از مواد کافئین دار که سبب مسمومیت هم خواهد شد 

۳. مصرف گراس                               ۴. مصرف حشیش 

۵. مصرف مواد مخدر توهم زا مانند گل   ۶. مصرف شیشه 

۷. مصرف تنباکو                                ۸. مصرف تریاک 

۹. مصرف هروئین                             ۱۰.مصرف مواد مخدر صنعتی 

۱۱. مصرف انواع داروهای آرام بخش     ۱۲. مصرف افیون 

۱۳. مصرف کوکائین                           ۱۴. مصرف کراک 

۱۵. مصرف ماری جوانا                       ۱۶. مصرف نیکوتین 

۱۷. مصرف داروهای خواب آور              ۱۸. مصرف داروهای ضد استرس و اضطراب 

۱۹. مصرف موادی مانند آمفتامین         ۲۰. مصرف مواد محرک مانند اکستازی 

۲۱. مصرف مرفین                             ۲۲. مصرف تمجیزک 

اعتیاد

منظور از اعتیاد مجاز و غیر مجاز چیست؟ 

اعتیاد به طور کلی به دو دسته تقسیم شده است، یک نمونه را مجاز و نمونه دیگر را غیرمجاز می نامند. 

در توضیح اعتیاد مجاز باید گفت که عبارت است از استفاده از هرگونه دارو چه به صورت خود سرانه و چه با دستور پزشک مصرف شود و یا مواردی مانند استفاده از سیگار و تنباکو اگر برای مدت طولانی باشد در دسته مجاز قرار دارد. 

اعتیاد غیر مجاز هم شامل آن دسته از افرادی خواهد شد که در استفاده از یک نوع مواد مخدر زیاده روی کرده و توانایی ترک آن را به هیچ عنوان ندارد، و این مسئله از نظر جامعه و بین الملل غیر مجاز شناخته می شود. 

تاثیر در زندگی و اعضای خانواده 

چنانچه در یک خانواده فردی معتاد حضور داشته باشد، این خانواده همواره در معرض آسیب های کوچک و بزرگ قرار خواهد گرفت و دچار مشکلات فراوانی خواهد شد. 

به برخی از اثرات اعتیاد در خانواده در این قسمت توجه کنید. 

۱.افراد خانواده دچار احساس گناه شده و خود را مقصر در اعتیاد عزیزشان می دانند. 

۲.  در صورت برخورد و پرسش مردم به پنهان کردن این مسئله می پردازند. 

۳. افرادی که به اعتیاد مبتلا هستند همیشه دچار خشم و بد اخلاقی هستند.