مرکز نگهداری از معتادان ( کمپ ترک اعتیاد )

بیماری اعتیاد غیر قابل درمان نیست و مانند سایر بیماری‌ها، برای درمان به تخصص و تجهیزات نیاز دارد که این امر در کمپ ترک اعتیاد به  صورت تخصصی انجام میگیرد. از آنجایی که افراد معتاد در هنگام ترک دچار اختلالات رفتاری می‌شوند، در کمپ یک تیم متخصص که شامل پزشک، پرستار و روانپزشک می‌باشد، وجود دارد.

مرکز ترک اعتیاد دارای یک محیط آرام، تمیز و با امکانات بستری و رفاهی مناسب برای افراد مبتلا به بیماری اعتیاد می‌باشد.

اندکی تأمل در رابطه با کمپ در سراسر کشور 

در اینجا به بررسی کمپ ترک اعتیاد خواهیم پرداخت، ابتدا شرح مختصری از اطلاعات مربوط در اختیار شما دوستان قرار می دهیم، اعتیاد و مصرف مواد مخدر یکی از مشکلات مهم و حاد جهانی است که در تمامی جوامع با آن روبه رو هستیم و کم و بیش از آثار و ناهنجاری های ان آگاهی داریم، همچنین با نهایت تاسف باید گفت اعتیاد یکی از علل نابودی زندگی ها، عواطف و احساسات فرد مصرف کننده است. 

درباره کمپ ترک اعتیاد چه می دانید؟ 

افرادی که به اعتیاد دچار هستند، علاوه بر خود به تک تک اعضای خانواده، جامعه، آشنایان و… آسیب های جدی وارد می کنند، امروزه و در سال های اخیر همه ما شاهد افزایش تعداد این افراد هستیم حتی اعتیاد علاوه بر مردان، در زنان هم رایج شده از این رو دولت های هر کشور از جمله کشور ما تصمیم به تاسیس محل هایی  که امروزه آن را کمپ ترک اعتیاد می نامند  گرفتند، این کمپ ها برای نگه داری و ترک اعتیاد معتادان در نظر گرفته شده اند و افرادی که در مدت اقامت خود موفق به ترک شوند جامعه با آغوش باز به استقبال آن ها می رود. 

در ابتدا کمپ ترک اعتیاد از سوی دولت آغاز به کار کرد، اما مدتی بعد شاهد آن بودیم افراد بسیاری اقدام به اخذ مجوز و نگه داری از افراد مبتلا به اعتیاد پرداختند که صلاحیت کافی را برای انجام این عمل مطلقا نداشتند، به عنوان مثال فردی که خود تمام مدل های مواد مخدر را مصرف کرده اقدام به اخذ مجوز برای کمپ ترک اعتیاد می کند، سوال اینجاست آیا چنین فردی صلاحیت لازم برای الگو شدن دیگر افراد مبتلا به اعتیاد را دارد که از سوی وزارت خانه های مختلف چنین مجوزی به او داده شده؟! 

یا نمونه دیگری وجود دارد که برخی از افراد که کمپ ترک اعتیاد افتتاح کرده اند در شب ها اقدام به گشت زنی کرده و معتادان را به اجبار به کمپ های خود انتقال می دهند.  

باید گفت نمونه های گفته شده خارج از شآن و شخصیت انسانی است، اگر فردی واقعا به فکر نجات این افراد و اجتماع است نه از راه زور بلکه با مهر و محبت باید پذیرای این افراد باشد، زیرا چنین افرادی بیمار بوده و هیچ توان دفاعی از خود ندارند، پس اگر نمی توانیم مرهم درد آن ها باشیم لا اقل نمکی هم بر زخم آنان نباشیم… 

 آیا در کمپ ترک اعتیاد تنبیه و شکنجه اتفاق می افتد؟ 

در برخی از گزارش های به دست آمده از کمپ ترک اعتیاد در سراسر کشور ذکر شده که در بعضی از این کمپ ها آزار و اذیت و کتک کاری معتادان انجام می گیرد و افراد بی رحمی هستند که از این اقدام بسیار ناپسند فیلم ها و عکس هایی را تهیه کرده و در فضاهای مجازی به اشتراک می گذارند، در صورتی که این کمپ‌ها باید مکانی باشد که وقتی نام آن به میان می آید یک محیط آرام و به دور از تنش در ذهن فرد تداعی شود نه اینکه اتفاق های دردناک شامل حال افرادی شود که خود نوعی بیمار تلقی می شوند و نیاز به حمایت و همراهی دارند.

در کمپ ترک اعتیاد چه مشکلاتی وجود دارد؟ 

مشکلاتی که در کمپ ترک اعتیاد و مراکز این چنینی وجود دارد به شرح زیر است. 

۱.استفاده از خشونت و ضرب و شتم افرادی که مبتلا به اعتیاد هستند. 

۲. بستن دست و پای افراد به تخت و اقدام به کتک کاری معتادان. 

۳. نگه داشتن افراد یا به عبارت بهتر محبوس کردن افراد در دستشویی ها 

۴. قطع آب گرم و انجام حمام با آب سرد. 

۵. امکان ابتلا به برخی از بیماری های دیگر مانند ایدز. 

۶. امکان ابتلا به بیماری های واگیر دار. 

۷. عدم وجود تمیزی و بهداشت در محیط کمپ. 

۸. رفتار ناپسند پرسنل کمپ. 

۹. درخواست مبالغ زیاد از خانواده افرادی که در کمپ هستند. 

مرکز آمبولانس ناجی طرف قرارداد با کمپ های ترک اعتیاد دارای صلاحیت و تایید شده که هیچ کدام از مشکلات ذکر شده را ندارند می‌باشد و با پیگیری مداوم از روند درمانی عزیزان شما در این کمپ ها مطلع می‌گردد.