دلیل مصرف ترامادول چیست ؟

ترامادول یک داروی اپیوئید به نام های تجاری بایومادول،ترامادول و پیرالژین در بازار موجود می باشد. ترامادول یک داروی ضد درد بوده که برای تسکین و درد های متوسط شدید استفاده می شود. متاسفانه مصرف این دارو در عموم مردم شایع است و به دلیل بی خوابی و انرژی بخشی موقتی که بعد از مصرف این دارو به بدن منتقل می شود بسیاری از دانشجویان یا کارگران شبانه روزی استفاده می کنند.

تاریخچه این دارو برمی گردد به یک شرکت آلمانی به نام گرونال که در دهه 1970 با نام ترامادول تولید شده و بعد ها امتیاز آن برای فروش به شرکت های مختلف واگذار شد.

ترامادول چگونه در بدن عمل میکند؟

این دارو به مانند مرفین به گیرنده های اپیوئیدی متصل شده و باعث تسکین و آرامش می شود. نکته قابل توجه تفاوت آن با مرفین است که بعد از مدتی باعث هوشیاری و فعالیت بیشتر فرد می شود که عمده دلیل گرایش مردم به این مخدر به همین دلیل است زیرا در مقطع کوتایی کارایی فیزیکی و انرژی آنها دو برابر می کند اما به چه قیمتی؟ بررسی های صورت گرفته در کلینیک ها نشان می دهد سرخوشی و هوشیاری زیاد عامل اصلی گرایش جوانان به این داروست. 

نظر کارشناس حوزه اعتیاد درمورد مصرف ترامادول

درمانگر حوزه اعتیاد آقای محمدرضا قدیرزاده نقل می کند: مصرف خودسرانه ترامادول باعث وابستگی شدید تر نسبت به تریاک در بدن شده و تفاوت اصلی آن علائم سرخوشی و مقاومت کاذب بدنی پس از مصرف آن می باشد. موارد مصرف خودسرانه این دارو عموما در دانشجویان است که می خواهند زمان های زیادی درس بخوانند. برخی دیگر ترامادول را برای رفع مشکلات جنسی (زود انزالی) استفاده کرده و عمده مصرف کنندگان بخاطر مصرف طولانی مدت اعتیاد شدید به این داروی خطرناک پیدا می کنند. 

 از عوارض مصرف ترامادول تا خودکشی

قطع ناگهانی این دارو اضطراب،تعریق، بی خوابی،افسردگی، تهوع و لرز، در، اسهال، ترس و بی قراری، و گر گرفتگی و ناراحتی های عصبی ایجاد می آورد. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که عوارض آن همتراز با مصرف شیشه و کراک بوده و بشدت خطرناک تر می شود از طرفی متاسفانه به دلیل طرز فکری که در جامعه است و دسترسی آسان به این دارو بیماران اعصاب و روان و معتادان و جوانان افسرده از چند عدد ترامادول را همزمان برای خودکشی استفاده می کنند.

مرکز آمبولانس و انتقال بیماران اعصاب و روان ناجی همواره در تلاش است با آگاهی و مشاوره رایگان به شما عزیزان از خطرات احتمالی هرگونه مصرف داروی های مخدر و تشدید بیماری های عصبی جلوگیری کند.

برای راهنمایی و صحبت با کارشناسان مرکز ناجی با شماره 02188464000 به صورت 24 ساعته تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *