بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

شیزوفرنی یا اسکیزوفرنی از اختلالات مهم و جدی در بیماری های روانشناسی است. تاثیر مستقیم این بیماری رو تفکر، احساس،و رفتار فرد مبتلا به شیزوفرنی می گذارد. این بیماری به مانند دیگر اختلالات ذهنی، خیلی شایع نیست ولی در صورت ابتلا بسیار نگران کننده می تواند باشد و باید به سرعت فرد مبتلا تحت درمان قرار بگیرد. بر اساس آمار به طور میانگین از هر 1000 نفر 8 نفر به دلایل مختلف در طول زندگی به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند.

ویژگی های شخصیتی فرد مبتلا به شیزوفرنی 

افرادی که دچار این بیماری هستند اغلب به خوددرگیری های مزمن مثل توهم زدن و احساس کنترل یک شی یا یک اتفاقی وجود خارجی ندارد هستند. به عنوان مثال ممکن است در موارد حاد احساس برتری در افکار یا تنش و حرکات داشته و برای صدمه زدن به افراد برنامه ریزی کند و احساس خوبی در این مورد داشته باشد. یا با رفتار های هیجانی و پرخاشگر اطرافیان خود را مورد آزار و اذیت قرار دهد. به طور کلی یان بیماری در دو حالت هیجانی و خطرناک مثل دیوانگی و حالت افسردگی و انزوای اجتماعی بروز پیدا می کند بهترین کار این است با مشاهده علائم این بیماری در فرد سریعا با هماهنگی یک پزشک و روانشناس برای درمان او اقدامات لازم صورت پذیرد.

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

  1. هذیان و اعتقاد به باورهای غلط که فرد با دلیل و منطق شخصی خود به آن اعتقاد دارد.
  2. توهم دیداری و شنوایی که که بیمار به مرور صداها و تصاویری را که وجود خارجی ندارد می بیند.
  3. فرد بیمار نمی تواند منظور خود را به خوبی برساند و در گفتار و ارائه خواسته و هدف خود دچار مشکل می شود.
  4. تنهایی و انزوای اجتماعی دوری از محیط های کاری و خانوادگی و ناامیدی از آینده
  5. ترسیدن به وضع ظاهری بی انگیزگی گریه کردن احساس غم بیش از اندازه و دوری از شادی 
  6. عدم توانایی در بروز احساسات و عواطف و میل به تنهایی و دوری از عشق و علاقه های شخصی

درمان شیزوفرنی چگونه امکان پذیر است؟

علت اصلی این اختلال درمانی تاثیر بر روی اخلاق و رفتار فرد می گذارد و بهترین راه تجویز دارو های ضد روانپریشی با مشورت متخصصان در این حوزه می باشد. در شرایط حاد اگر بیمار از رفتن به مراکز درمانی خودداری نموده و علاقه ای به پدرمان نشان نمی دهد باید او را بستری کرده و روند درمان در منزل ادامه پیدا کند در غیر این صورت  بیمار اسکیزوفرنی یا برای انتقال بیماران اعصاب و روان به کمک آمبولانس باید اقدامات لازم انجام شود تا منجر به بستری شدن او در مراکز درمانی و بیمارستان شود. معمولا روند بستری بیماران عصبی طولانی مدت نبود و به مرور با نظارت پزشک و بهبود بیمار فرد مرخص می شود.

برای اطلاع از شرایط انتقال و درمان بیماران اعصاب و روان با کارشناسان مرکز آمبولانس ناجی تماس حاصل فرمایید و به صورت 24 ساعته مشاوره رایگان دریافت کنید.

02188464000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *